Erkek Modası Kadın Modasına Yetişti mi? Ya da Zaten Orada mıydık?

Anti-feminist bir tutum niyetinde değiliz; ama modanın öncelikli olarak kadınlara hizmet ettiğini de göz ardı edemeyiz. Süs ve süslenmek kadına mahsus gibi görüldüğünden, moda son yüzyıla kadar erkekleri kısmen görmezden geldi diye düşünülebilir.

Gerçi, erkek egemen bir dünyada, yüzyıllar boyunca her şeyin erkeklerin emrine amade olduğunu kabul ettiğimizde, modanın kadınların tasarrufunda olmasını çok görmemek gerekir. Daha derine indiğimizde, gerçekten moda ve modaya yön verenler erkekleri ihmal etti mi? Modanın ve erkek modasının geçmişine bir yolculuğa çıkalım.

 • Şimdilerde kadın egemenliği altında olduğunu düşündüğümüz giyim modası, aslında erkekler tarafından da sıklıkla şekillendirildi. Giyinmenin sadece bir ihtiyaç olmaktan çıkması ile birlikte moda arzuların tatmini amacı ile erkekler tarafından da kullanıldı. Bizimle hemfikir değilseniz, Mısır firavunları ve önde gelenlerinin tasvirlerindeki rengarenk kıyafetlere bir göz gezdirin. Tunikler ve pelerinlerin sıkça kullanıldığı dönemde, bilezik, kolye ve benzeri bilumum takı da süslenmek amacı ile kullanılıyordu. Mısır kadınları gerisinde kalmıyordu elbette bu düzenin. Onlar da en az erkekler kadar ne giydiklerine önem veriyorlardı.
 • Mısırlıların meşhur tuniği Yunan ve Roma medeniyetlerinde “Chiton” adı ile kullanıldı. Basit bir kumaş parçasından ibaretmiş gibi görünse de Chitonlar bağlanma, iğnelenme ve giyilme şekillerine göre farklı tasarımlara konu oldu. Bu dönemlerde erkek pantolon ya da benzeri bir kıyafetten bahsedilmediğini görüyoruz. Neredeyse mini denilebilecek eteklerin, biz erkekler tarafından asırlar evvel kullanıldığını kabul etmek biraz zor gelebilir.

 • Asırlar boyunca, insanlar pek çok hengameden geçti. Modanın bir ihtiyaç olmadığı göz önüne alınırsa, çok büyük sefaletler ve sıkıntılar yaşayan dünya halklarının sadece küçük zümrelerinin moda ile ilgilendiğini öngörebiliriz. 1480’lerden sonra ise bu durum değişti. İnsanlar ve özellikle erkekler, süslenmeye daha fazla önem vermeye başladılar. Farklı tasarımlardaki erkek gömlek modelleri bu dönem erkek modasına dahil oldu.

 • 1700’lü yıllara kadar erkek modası sürekli değişti. Şu an biraz yüzümüzü kızartsa da uzun çoraplar, çok kısa şortlar, taytlar ve peruklar gibi pek çoğu şu an feminen sayılan parça, erkekler tarafından tecrübe edildi ve uzun yıllar kullanıldı.

 • 1750’lerde, erkekler arasında topuklu ayakkabılar ve lüle lüle perukların meşhur olduğunu da hatırlatmak isteriz. Kadınlar balon elbiseler ve korselerle uğraşırken, biz erkekler en akla gelmedik icatlarla modayı şekillendiriyorduk. Kadınlar, tüm bu geliştirdiklerimizi elimizden mi aldılar yoksa?

 • Erkek ceket ve erkek hırka, o dönemlerde farklı tasarımlarla sürekli kullanıldı. Şapkaları da unutmamak gerekir. Erkek şapka, her dönem çok keskin tasarım özellikleri ile sadece o döneme ait oldu.

 • 19’uncu yüzyıldan sonra, erkek modası biraz daha normale dönmeye başladı. Gerçi giyim ve modada normalin tam nerede olduğunu kestirmek biraz zor. Bildiğimiz anlamda, pantolonlar, ceketler ve gömlekler yavaş yavaş gün yüzüne çıkmaya başladı.

 • 19’uncu yüzyılın sonlarına doğru yakalıklar ve kravatlar ortaya çıktı. Erkekler, kravat takarak artık daha ciddi ve elit görünüyorlardı.
 • Erkek modası, esas gelişimini 1900’lü yıllardan sonra yaşadı. Teknoloji ile birlikte üretim standartları ve hızı da gelişince, erkek modası da bu gelişimden nasibini aldı. Hatta o kadar çok nasiplendi ki her 10 ya da 20 yılda bir, makine ve sanayi devrimlerinden önce 50 ile 100 yıl arasında yaşanan değişimler yaşanır oldu. 60’lar ve 70’ler… Bol paça erkek pantolon, salaş erkek kazak, martı yaka gömlek…

 • Ardından koca vatkaları ile 90’lar çıktı karşımıza. Evet, o vatkaları erkekler de kullandı. Rengarenk giyinmek zorunlu gibi bir durum vardı. Gözlük çerçeveleriniz de en az 32 ekran olmak zorundaydı.
 • 2000’ler başlayınca, günümüz erkek modası da şekillendi. Çok uçlara giden tasarımlar olmasa da yırtık veya taşlamış erkek kot pantolon, skinny erkek Jean pantolon gibi kimileri için son derece itici ve manasız olan tasarımların kullanımı yaygınlaştı. Sıkı bir görünüm için daha dar bir giyim tarzına doğru kayış var. İlerleyen yıllar ne gibi tuhaflıkları hayatımıza sokar bilmiyoruz.

Okuduğunuz üzere, her ne kadar kadınların egemenliğindeymiş gibi görünse de moda, erkekler tarafından da çok defalar şekillendirildi. Model ve tasarım çeşitliliğinin şimdi çok daha fazla olduğu aşikar. Bu bolluktan uygun fiyatlarla şimdi yararlanmak için buraya tıklayabilirsiniz.

Yazı oluşturuldu 35

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer yazılar

Aramak istediğinizi üstte yazmaya başlayın ve aramak için enter tuşuna basın. İptal için ESC tuşuna basın.

Üste dön