Erkek Pantolon Dünyasında Bir Gezi

Erkek giyiminde vazgeçilemeyecek kaç parça sayabilirsiniz? Bu soruyu, erkek giyiminde asla vazgeçilemeyecek tek bir parça şeklinde değiştirsek, muhtemelen cevap hep pantolon olacaktır.

Yeri doldurulamaz, kullanım amacı ve şeklini başka bir kıyafet ile telafi edemeyeceğiniz pantolonlara daha yakınd

 

an bakalım. Kullanım yerleri, kumaş yapıları ve diğer özelliklerine göre pantolon dünyasında derin bir incelemeye dalıyoruz.

Erkek Klasik Pantolon:

 • Adı üzerinde, klasik giyim tarzı için üretilen pantolonlardır. Spor bir tarza zorla yerleştirilmeye kalkışılırsa, kesinlikle sırıtacaktır. Rahat pantolon erkek için çok daha önemli. Stresli iş ortamınızda, bir de size uygun ölçüde olmayan pantolon ile cebelleşmek istemezsiniz.
 • Genellikle, yün, pamuk, polyester ve benzeri sentetik kumaşlardan üretilirler. Yün ve pamuk klasik pantolon için ideal hammaddelerdir. Özellikle yün karışımlı kumaşlar, yazları serin, kışları ise sıcak tutma özellikleri ile daha sık tercih edilirler. Ayrıca, yünlü kumaşların daha az kırıştığını da eklemeliyiz.
 • Klasik pantolonlarda, ütü büyük önem taşır. Düzgün ve kırımsız bir görüntü için pantolonun doğru ütülenmiş olması çok önemli. Klasik bir pantolon, belde geniş ve paçalara doğru nispeten dardır. Tamamen slim-fit yapıda bir kumaş pantolon arzuladığınız klasik görüntüyü vermeyebilir. Daha düzgün bir duruş için astarlı pantolonlar tercih edilebilir.
 • Klasik pantolonun bedeninize yapışmaması gerektiğini unutmayın. Dar pantolon erkek giyiminde, gün geçtikte daha fazla tercih edilir hale geliyor olsa da, klasik bir kumaş pantolon çok dar olmamalı. Beden ölçülerinize göre olan bir pantolon, kasık kısmı sarkmayacak kadar dar, yürürken kıvrımlar halinde toplanmayacak kadar bol olanıdır.
 • Bu pantolonlarda genellikle koyu ve pastel renkler tercih edilir. Siyah, lacivert, haki ve bu renklerin diğer tonları genel olarak tercih edilenler.
 • Pantolonunuzun şıklığını klasik bir kemerle tamamlayabilirsiniz.

Erkek Kot Pantolon:

 • Amerikalı maden işçileri ve çiftçilerinin gün boyu içinde rahat edecekleri, uzun ömürlü ve sağlam bir kumaş arayışlarının sonucu ortaya çıkmış olan kot pantolon, ülkemizde ilk satış yapan markanın adı ile anılmakta. Dünyanın genelinde olduğu gibi, ülkemizde de sevilmiş ve sık kullanılan kıyafetler arasına girmiştir. Dertsiz ve sağlam bir pantolon aradığınızda, ilk satın alacağınız parça olacağı kesin.
 • Pamuklu kumaşlardan üretilen kotların sağlamlığı elbette tartışılamaz; ama bu sağlamlık biraz da nereden alışveriş yaptığınızla alakalı.
 • Bir dönemin yüksek belli, bol kesim ya da bol paça modellerinin yerini şimdilerde dar kesim modeller almış durumda. Skinny diye tabir edilen, tıpkı bir tayt gibi bedeni saran modeller de var; ama her beden tipine uygun oldukları söylenemez. Konforuna düşkün biri iseniz, ayak bileklerinizin çevresinde yaklaşık bir parmak boşluk olacak, dizinizin etrafında torbalanma benzeri bir sarkma yapmayacak, kasık bölgenizde çok sıkı bir görünüme neden olmayan, teninize sürtünerek tahriş etmeyecek kadar bol ve de dar bir model tercih edebilirsiniz.
 • Yoğun iş temponuza uyum sağlaması için biraz daha bol bir model tercih edebilirsiniz; ama çok bol bir kot pantolonun kısmen çirkin görüneceğinden de haberdar olmalısınız.
 • Erkek Jean pantolon modellerinin ana rengi mavidir. Mavi ile birlikte son yıllarda, siyah ve grinin kullanımı da yaygınlaşmış olsa da kot, mavinin tonlarında daha bilindik ve daha şık duracaktır.
 • Yırtık, eskitme ve benzeri tasarımlar gençlerin gözdesi haline gelmiş durumda. Hafif bir eskitme ya da taşlamadan zarar gelmez; ama yırtık bir modelle, bir iş görüşmesine gitmenizi kesinlikle tavsiye etmiyoruz.

Chino Pantolon:

 • Chino pantolon erkek giyiminin bir diğer sağlam oyuncusu olarak kendini çoktan kanıtladı. Yarı resmi ortamların ve günlük giyimin ana parçası olabildiği gibi, müsamahası olan resmi ortamlara da fevkalade uyum sağlar.
 • Ağırlıklı olarak pamuktan üretilir. Hafif ama dayanıklı yapıları sayesinde sıklıkla tercih edilir hale geldi.
 • Klasik bir kumaş pantolon kadar olmasa da bakım isterler. Ütülü halde daha şık ve gösterişli dururlar. Çizgili bir ütü yerine, dikiş yerleri üzerinde birleşen, yekpare görünüm oluşturacak bir ütü yöntemi tercih edilebilir.
 • Tıpkı kumaş pantolonlar gibi, klasik kemerlerle oldukça şık görünürler.
 • Klasik pantolonlar kadar bol, kot pantolonlar kadar dar olmamalıdırlar. İkisinin arasında bir kesim oldukça şık bir görüntü kazanmanıza yardımcı olacak.
 • Hemen her renkte bir chino bulmak mümkün. Taba, haki, lacivert, mavi hatta kırmızı bile chino pantolonlarda sıklıkla rastlanılan renkler. Teninize ve genel stilinize uyan renge karar vermekse size kalmış. Renk konusunda karar vermeden evvel, pantolonunuzu hangi ortamlarda kullanacağınızdan emin olun.

Kargo Pantolon:

 • Kargo pantolon erkek modasının en rahat parçalarından biridir. İsminin hakkını vererek, yükünüz fazla olduğunda, sahip olduğu ceplerle müthiş bir kullanım avantajı sağlar. Ağırlıklı olarak pamuk ve yünlü kumaşlardan üretilir.
 • Bir iş pantolonu gibi görülse de özellikle genç modasında kendine sağlam bir yer edindi. Slim fit pantolon erkek giyiminde kargoyu da bünyesine katmış gibi görünüyor. Dar kesim kargolar ile farklı bir şıklık elde edebilirsiniz.
 • Genişlik ve darlık kısmı tamamen size kalmış. Her iki hali ile de kendine has duruşunu ortaya koyabilen bu pantolonlarda dikkat etmeniz gereken en önemli husus, ceplerin işlevi. Pot duracak, zamanla sarkacak ceplerden korunmak için, kumaş ve dikiş kalitesine dikkat edin.
 • Koyu ve pastel tonlardaki renkleri kargo pantolonlarda sıklıkla görmek mümkün olsa da farklı renklerde de tercih yapabilirsiniz.
 • Yarı resmi ya da resmi ortamlarla anlaşamayacağı kesin olan kargoları, günlük giyimde, spor giyimde veya beden gücü gereken iş ortamlarında kullanabilirsiniz.

Hangi pantolonu tarzınıza dahil edeceğinize karar verdiyseniz, erkek pantolon fiyatları hakkında bilgi sahibi olmak ve ADZE kalitesi ile pantolonunuzu seçmek üzere buraya tıklayabilirsiniz.

Yazı oluşturuldu 35

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer yazılar

Aramak istediğinizi üstte yazmaya başlayın ve aramak için enter tuşuna basın. İptal için ESC tuşuna basın.

Üste dön