Giyinmek Ya Da İyi Giyinmek… İşte Bütün Mesele Bu!

Giyinebilirsiniz; ama iyi giyindiğinizi, sadece giyinebildiğiniz için iddia edemezsiniz.

Kadınların hegemonyasından güç bela sıyrılmış moda dünyasında, stil sahibi olduğunuzu iddia edebilmeniz için evvela neyin, nerede kullanılacağına dair ufak tefek de olsa bilginiz olmalı.

“Alırım bir erkek hırka, bir de erkek kot pantolon, yırtarım dağları, enginlere sığmam taşarım” diyecek kadar özgüveniniz varsa, muhtemelen ya şık giyinmeyi çözmüşsünüzdür, ya da iyi giyinmeye dair en ufak bir fikriniz yoktur. Size temel moda eğitimi vermek ya da moda tarihini bir makalede özetlemek gibi bir niyetimiz yok. Sadece farkına varmanız gereken en önemli husus, iyi giyinmenin öğrenilebilir bir meziyet olduğudur. Evet, iyi giyinmek, giydiğini yakıştırmak, gayet kolay bir şekilde öğrenilebilir. Moda ve giyim dünyası aşırı özgüveni kaldırmaz. Yani, “ben bu işi zaten biliyorum” diyerek olaya girerseniz, rüküş damgası yemekten kurtulamazsınız.

Peki, iyi giyinmek nasıl öğrenilebilir?

Bir giyim alışverişine veya bir stil kompozisyonu oluşturmaya başlamadan evvel kendinizle tanışmalısınız. Yanlış okumadınız, kendinizle tanışmalısınız. Kendinizi tıpkı başkalarına tanıtır gibi kendinizle tanışmalısınız. Siz kimsiniz? Nelerden hoşlanır, nelerden nefret edersiniz? Favori bir renginiz ya da birkaç favori renginiz var mı? En çok hangi havaları seversiniz? Mevsiminiz hangisi? En çok hangi elbiselerin içerisinde gerçekten rahat ediyorsunuz? Bu soruları dilediğiniz gibi çoğaltabilirsiniz. Kendinizle ilgili detaylı verilere ulaştıktan sonra adım adım ilerlemelisiniz. Şık olmak ve kendine yakışanı giyinmek aceleye gelmez. Sakın ha acele etmeyin. Çok sevdiğiniz bir yemeğin ağzınızda dağılmasını hissedebilmek için ağır ağır çiğnemenize benzer şekilde yapın tercihlerinizi. Özetle, özenin biraz!

  • Kendinize bir girizgah belirleyin. Giyim alışverişinize nereden başlayacağınıza karar verdikten sonra işler usulünce ilerleyecektir.
  • Ayaktan da başlayabilirsiniz, üst bedenden de. Bu tamamen size kalmış bir tercih. Her seferinde tek bir kademe için karar vermeye odaklanmalısınız.
  • Aynı anda hem bir erkek ayakkabı hem de bir erkek polo tişört seçmeye kalkışmayın.
  • Tüm seçimlerinizi yapmadan evvel kendinize bir ana ürün seçin. Üst beden ürünleri bunun için idealdir. Yani bir erkek gömlek ya da kazak erkek giyiminde iyi bir başlangıç noktası olabilir.
  • Pantolonları bu konunun dışında tutmalısınız. Zira, pantolonlar alt ve üst giyimi birbirine kenetleyen bir kilit konumundadır. Pek çok ürünle anlaşabilecek, pek çok rengin üstesinden gelebilecek tasarım ve renkteki erkek pantolon işinizi oldukça kolaylaştıracaktır.
  • Tercihlerinizi yaparken, kumaş tiplerine de azami dikkat gösterin. Alerjik olduğunuz bir kumaş türü varsa, sırf ucuz diye, o kumaştan imal edilmiş bir kıyafet satın almayın. İçerisinde sürekli kaşınacağınız, sürekli sizi huzursuz edecek bir kıyafet ile şık görünmek uğruna sağlığınızdan olmayın.

Kıyafet seçimleri ile ilgili dikkat edilecek hususların her birine teker teker değineceğiz. Kumaş tiplerinden, dokuma kalitesinden, kullanılan boyalardan, trend tasarım ve renklerden bahsedeceğiz. Ayrıca, size günü kurtaracak küçük tüyolar da vereceğiz. Yazılarımızı takip ederek, kendi moda danışmanınız olabilirsiniz.

Yazı oluşturuldu 35

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer yazılar

Aramak istediğinizi üstte yazmaya başlayın ve aramak için enter tuşuna basın. İptal için ESC tuşuna basın.

Üste dön